Haber

Libya Başbakanı Dibeybe’den operasyon talimatı

Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan kararnamede, Binbaşı Abdusselam ez-Zubi komutasında ‘Batı ve Güneybatı Bölgelerinin Savunmasına Yönelik Ortak Harekat Odası’nın kurulduğu kaydedildi.

Kararnamede, Binbaşı Zubi’ye yardımcı olarak Genel Güvenlik Birimi ve 444 Tugayı’ndan birer subayın atandığı, Gyryan kentinde yasa dışı faaliyet gösteren ve halkı silahla tehdit eden gruplara operasyon düzenlendiği belirtildi.

Kararnamede, askeri birliklerin ve Ortak Operasyon Odası’nın görevinin “Gyryan kentine silahlı saldırı düzenleyerek kamuoyunu korkutan ve ordu birliklerine karşı çıkan yasadışı silahlı gruplara derhal müdahale etmek, söz konusu grupları etkisiz hale getirmek” olduğu belirtildi. Gerekirse silah kullanarak kaçanları yakalayıp kanuna teslim edeceğiz.” “Şehir ve bölgedeki tüm yerleşim alanlarının güvenliğini sağlamak.” Olarak duyuruldu.

Bugün yerel medyada “Dayih” ve “Diab” isimli milis grupların başkent Trablus’un yaklaşık 100 kilometre güneyindeki Gyryan kentinin kontrolünü ele geçirdiği iddia edildi.

haber-torbali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu